apie

Dizaino fondas – tai iniciatyva, orientuota į Lietuvos dizaino istorijos tyrimus, dizaino kultūros puoselėjimą, aktualizavimą ir sklaidą.

2016 m. viešąją įstaigą „Dizaino fondas“ įsteigė trys dizaino tyrėjai: Karolina Jakaitė, Šarūnas Šlektavičius ir Gintautė Žemaitytė.

Kodėl ėmėmės tokios iniciatyvos? Nes beveik visų XX a. II pusės dizaino institucijų archyvai yra dingę, neišliko metodiniuose kabinetuose saugoti lietuvių dizainerių sukurti projektai, bibliotekų fonduose nurašyta didelė dalis sovietinio laikotarpio dizaino srities leidinių ir dokumentų. Stinga dėmesio ir šiandienos dizaino procesams, sąsajoms su Lietuvos dizaino tradicija.

Vienas Dizaino fondo tikslų – (su- / at-) kurti Lietuvos dizaino istorijos fondą, sudarytą ne tiek iš materialių objektų, kiek iš istorijų ir pasakojimų, dokumentuojant liudininkų prisiminimus ir privačiose kolekcijose išsaugotus artefaktus. Taip gimė „Dizaino fondo interviu“ platforma, o į vaizdo pokalbius yra kviečiami XX a. 7–8-ojo dešimtmečių Lietuvos dizaino pasaulio asmenybės, architektai ir dizaineriai, kurie tuo metu vadinti dailininkais-konstruktoriais.  

Tokio pokalbio metu nuskambėjo itin taikli Algimanto Nasvyčio mintis apie daiktus: „Įspūdingų dalykų pasaulyje vis daugėja. Ir jie jau nebegali taip žavėti, kai pradedi galvoti, kad čia yra vienas toks daiktas, ten - panašus, bet kitoks. Pradedi mažiau dėmesio skirti unikalumui formos požiūriu, turinio požiūriui visai kas kita". Mus labiausiai domina tas turinio požiūris: istorijos, kurios leistų pažinti Lietuvos dizaino kūrėjus, jų vardus ir pavardes, sužinoti daugiau apie jų sukurtus projektus, objektus, idėjas, kontekstus ir istorines aplinkybes. 

Turinys – tai idėjos ir jų jungtys. Tiriame ir analizuojami pasirinkto laikotarpio dizaino pavyzdžius, išlikusius artefaktus, archyvinius dokumentus ir fotografijas. 

Imamės įvairių dizaino istorijos aktualizavimo projektų: rengdami ekspozicijas, paskaitas, kūrybines dirbtuves, sudarydami leidinius, pristatydami naujus dizaino objektus, sukurtus bendradarbiaujant su šiuolaikiniais dizaineriais.